Czytelnia JimB40

JimB40 czyta i poleca. Poniżej znajdują się wybrane pozycje z mojej biblioteki, co do których uważam, że warto było zainwestować czas na ich przeczytanie. Czasami też znajdziesz odniesienia do tego w jaki sposób skorzystałem z wiedzy w nich zawartej. Książki na zdjęciach nie są nowe… bo są moje. 🙂
Na jednym z barcampów, które sfotografowałem poznałem Marka Kasperskiego twórcę startup’u NaKanapie. Dzięki jego serwisowi dowiesz się szybko gdzie i w jakiej cenie można aktualnie dokonać zakupu wybranych pozycji. Wliczając w to ulubioną przez niektórych sprzedaż aukcyjną. 🙂
Zapraszam.

Fotografia

101 Top Digital Photography Tips

Fotografia cyfrowa. 101 praktycznych wskazówek

tytuł oryginalny: 101 Top Digital Photography Tips
autor: Michael Freeman

O książce
Książka dla mnie kultowa. Być może dlatego, że pierwsza, a być może dlatego, że Michael świetnie przekazuje wiedzę. Kiedy po latach od piewszego kadru czytam ją po raz kolejny, ten zbiór porad od świetnego praktyka nabiera coraz to innego wymiaru. Począwszy od pierwszej porady, która wydawała mi się wtedy infantylna: Rób zdjęcia. Praktyka i dośwadczenie w najczystszej formie. Doskonaly mix techniki, organizacji oraz esencji fotografowania. Absolutny „must have”.

Gdzie kupić?
Książkę kupiłem w wersji angielskiej w Londynie (wydawnictwo ILEX). Rok później ukazała się w polskiej wersji pod egidą National Geografic. Zobacz gdzie możesz kupić tę książkę.

Rozwój Osobisty

Jak pytać by uzyskać to czego chcesz

tytuł ory­gi­nalny:
Just Ask the Right Question to Get What You Want
autor: Ian Coopper

O książce
Świetne kompendium wiedzy na temat przydatności pytań w życiu codziennym jak i na ścieżce rozwoju osobistego. Pomimo, iż tytuł zaczyna się od „jak”. No ale to już zasługa polskiego tłumacza lub wydawcy. Od pierwszej strony gdzie Ian zastanawia się lub raczej pokazuje „CO?” jest sensem życia, do ostatniej kiedy robi to samo na temat przekazanej wiedzy. W moim przypadku wiedza z tej książki znacząco przyczyniła się do rozpoczęcia pracy na zmianą sposobu komunikacji, lepszego podejmowania decyzji oraz wykorzystaniu kilku technik które używam w przy fotografowaniu.

Moje wpisy i wykorzystanie wiedzy z książki
2011.02  Pytać czy nie pytać … oto jest pytanie

Gdzie kupić?
Książkę kupiłem w jednym z warszawskich salonów EMPiK. Zobacz gdzie możesz kupić tę książkę.

Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów.

Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów.

autor: Michal Cakrt

O książce
Jedyna (koniec roku 2011) pozycja w języku polskim traktująca o typologii MBTI. Świetne napisana, żywym językiem. Czytając opisy niektórych typów przed oczami pojawiały mi sie osoby zgodne z nimi. Autor nie pokazuje narzędzia jako wyroczni, co wychodzi książce na dobre. Zacytuję: „O osobowościach można powiedzieć wiele ogólnych i zawsze aktualnych twierdzeń. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje mnóstwo odcieni i odstępstw od reguł, które trudno generalizować, jeśli nie chcemy, aby wynikły z tego banały.”  W treści znajduje się równiez test do samodzielnego przeprowadzenia. Wydaje mi się, że jest to wesja niewalidowana. Na początek wystarczy. Polecam wszytkim zainteresowanym auto-diagnostyką oraz poszerzeniem wiedzy w temacie relacji z innymi ludźmi.

Moje wpisy i wykorzystanie wiedzy z książki
2011.05  Moje M.B.T.I. – początek
2012.02  Moje M.B.T.I. – badanie

Gdzie kupić?

Książkę kupiłem bezpośrenio w wydawnictwie OnePress. Zobacz gdzie możesz kupić tę książkę.

Pływanie dla każdego

tytuł ory­gi­nalny: Total Immersion
autor: Terry Laughlin

O książce
Pływanie z książki? Przesada powiesz. Też tak myślałem. Koniecznie przeczytaj cykl wpisów, może zmienisz zdanie. Metoda opisana przez Terry’ego rzadko występuje w polskiej przyrodzie. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Może dlatego, że polscy szkoleniowcy dla tak zwanego zwykłego człowieka nie mają chęci sprawdzanie nowych koncepcji, skoro używając starych wciąż mają zatrudnienie. 🙂 Tak czy inaczej pływanie z deską mi nie pasowało a jedyny nauczyciel któremu to również nie pasowało mieszka za oceanem. Popłynąłbym do niego … ale nie umiałem pływać. Więc kupiłem książkę z filmem na płycie DVD. Od razu zastrzegam, że polskie tłumaczenie dla kogoś kto zna angielski może być miejscami irytujące, ale wartość zawatej wiedzy rekompensuje ten niedostatek.

Moje wpisy i wykorzystanie wiedzy z książki
O tym jak nauczyć się pływać z książki piszę w cyklu „Nauka pływania dla dorosłych i niesubordynowanych”.
Część pierwsza cyklu oraz część druga. Kolejna niebawem.

Gdzie kupić?
Książkę kupiłem… nie pamiętam 🙂 chyba w Merlinie. Zobacz gdzie i za jaką kwotę możesz aktualnie nabyć tę książkę.